آیفون X موفق به کسب امتیاز ۹۷ در تست‌های DxOMark شد

پرچم‌دار ۲۰۱۷ کوپرتینونشین‌ها موفق به کسب امتیاز ۱۰۱ در زمینه‌ی عکاسی در تست‌های وب‌سایت DxOMark شده است.


حدود یک ماه پیش بود که گوشی‌های گوگل پیکسل ۲، سامسونگ گلکسی نوت ۸ و هواوی میت ۱۰ پرو توانستند با گذراندن تست‌های وب‌سایت معتبر DxOMark افتخارات زیادی برای دوربین خود کسب کنند؛ اما ظاهرا دوران سلطنت کوتاه‌مدت دوربین این گوشی‌ها به‌ پایان رسیده است؛ چرا که اپل آیفون X توانسته است امتیاز بیشتری از آن‌ها در زمینه‌ی عکاسی کسب کند. گوشی هوشمند آیفون X که چند روز از عرضه‌ی جهانی آن می‌گذرد، توانسته است به طرق مختلف، در سطح جهان خبرساز شود؛ گرچه برخی از این اخبار به نکات منفی پرچم‌دار اپل اشاره دارند؛ با این‌حال نباید فراموش کنیم که آیفون X به‌عنوان یک پرچم‌دار و با داشتن رقبایی نظیر نوت ۸ و میت ۱۰، توانسته است عملکرد بسیار خوبی از خود به نمایش بگذارد.

آیفون ۱۰ توانسته است با کسب امتیاز ۱۰۱ در زمینه‌ی عکاسی از دو گوشی هواوی میت ۱۰ و گلکسی نوت ۸ (که امتیاز ۱۰۰ را کسب کرده بودند) پیشی بگیرد. همچنین بهتر است بدانید که آیفون X به‌طور کلی در زمینه‌ی عکس‌برداری، از آیفون ۸ هم موفق‌تر عمل کرده است.

وب‌سایت DxOMark در بررسی جامع خود، بارها به ستایش آیفون X به‌ خاطر داشتن لنز زوم f/2.4 و لرزش‌گیر اپتیکال پرداخته است. این وب‌سایت به مقایسه‌ی دوربین آیفون X با آیفون ۸ پلاس پرداخته و اعلام کرده است که دوربین ثانویه‌ی آیفون ۸ (که دیافراگم f/2.8 دارد)، از لرزش‌گیر اپتیکال بهره نمی‌برد.

البته آیفون X در زمینه‌ی ضبط ویدیو نتوانسته است به‌اندازه‌ی عکاسی موفق عمل کند. در حال‌ حاضر گوشی پیکسل ۲ با کسب امتیاز ۹۶ در زمینه‌ی ضبط ویدیو، در صدر جدول جا خوش کرده است. نکته‌ی دیگر اینکه با مقایسه‌ای کوتاه متوجه می‌شوید که دوربین هواوی میت ۱۰ از لحاظ ضبط ویدیو با کسب امتیار ۹۱ توانسته است بالاتر از آیفون X قرار بگیرد. با این‌حال پرچم‌دار جدید اپل توانسته است در این زمینه بهتر از گلکسی نوت ۸ عمل کند.

جالب‌ترین نکته در مورد بررسی DxOMark از دوربین آیفون X، امتیاز نهایی آن‌ (۹۷) است و این یعنی گوشی هوشمند جدید اپل از لحاظ تصویربرداری، درست مثل هواوی میت ۱۰ عمل کرده است. تنها گوشی پیکسل ۲ با امتیاز ۹۸ توانسته است از این دو گوشی بهتر باشد. طبق ادعای DxOMark، دوربین آیفون X در زمینه‌ی رندر دقیق رنگ‌ها و ارائه‌ی جزئيات خوب در دو حالت واید و زوم توانسته است عملکرد خوبی از خود بر جای بگذارد. از طرفی این دوربین گاهی اوقات در زمینه‌ی فوکوس خودکار، کند عمل می‌کند و از اجسام متحرک – به‌خصوص در نور کم – تصاویر عالی ثبت نمی‌کند.

به این دلیل‌ که تا اواخر ۲۰۱۷ قرار نیست گوشی هوشمند بزرگ دیگری روانه‌ی بازار شود، احتمالا رده‌بندی دوربین گوشی‌ها در DxOMark تا مدت‌زمانی نسبتا طولانی دست‌نخورده باقی خواهد ماند. شاید گوشی‌های گلکسی اس ۹ یا هواوی پی ۱۱ پس از عرضه بتوانند خودشان را به بالای جدول برسانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.