کوالکام نخستین تست ۵G روی موبایل را انجام داد

Qualcomm برنامه‌های بسیاری برای نسل پنجم دارد و این برنامه‌ها امروز و با تایید تست ۵G روی گوشی موبایل بیشتر از همیشه به واقعیت نزدیک شدند. در ادامه با جی اس ام و جزئیات این تست همراه باشید.

این تست به وسیله مودم ۵G X50 که سال پیش معرفی شد و با موج فرکانس ۲۸GHz میلی‌متر صورت گرفت. کوالکام می‌گوید در این تست به سرعتی در مقیاس گیگابیت دست یافته، اما در آینده و با تکمیل توسعه نسل پنجم قابیلت دستیابی به ۵۰Gb را هم دارد.

علاوه‌براین کواکام اولین موبایل مرجع برای طراحی و تست مودم‌های ۵G، رادیو‌ها و شبکه‌ها را معرفی کرد که طی یک یا دو سال آینده برای تست قابلیت‌های متفاوت برای تولیدکنندگان استفاده خواهدشد. کوالکام برنامه دارد در نیمه اول ۲۰۱۹ موبایل‌هایی با پشتیانی از نسل پنجم بسازد. این مدل مرجع مانند بسیاری از گوشی‌های امسال ۹ میلی‌متر ضخامت و صفحه‌نمایشی بدون حاشیه دارد.

برای ساخت مودم X50 کوالکام که در گوشی قرار بگیرد، کوالکام آنتنی میلی‌متری در سایز یک سکه ساخته‌است. شرکت می‌گوید می‌تواند دو عدد از این آنتن‌ها را در گوشی جای دهد. همین حالا هم کوچکترین طراحی میلی‌متری است، اما برنامه کاهش ۵۰ درصدی اندازه آن طی ۱۲ ماه آینده است.

در کنار اخبار مربوط به ۵G کوالکام همچنین تعدادی اجزا جدید معرفی کرد که امکان پشتیبانی از طیف ۶۰۰MHz شرکت T-Mobile که هم‌اینک در حال توسعه است را می‌دهد. تنها گوشی که در حال حاضر از این طیف پشتیبانی می‌کند LG V30 است، اما Qualcomm انتظار دارد تا پایان امسال و اوایل سال آتی گوشی‌های بیشتری از آن پشتیبانی کنند.

در پایان کوالکام پردازنده Snapdragon 636 را برای گوشی‌های میان‌رده معرفی کرد. ۶۳۶ دنباله‌ای برای ۶۳۰ است که طی ماه‌های گذشته در گوشی‌ها قرار گرفت و ۴۰ درصد عملکرد پردازشی بهتری دارد. این چیپ معماری ۱۴nm دارد(در مقایسه اسنپراگون ۸۳۵ معماری ۱۰nm دارد، عدد کوچکتر بهتر است) و از صفحه‌نمایش‌های التراواید +FHD، اتصال LTE 600Mb/s و دوربین تا ۲۴ مگاپیکسل پشتیبانی می‌کند. کوالکام می‌گوید این چیپ از اوایل نوامبر به خریداران می‌رسد و یا دسته‌کم یک سال پیش از استفاده در گوشی‌ها.

نظر شما در مورد سرمایه گذاری Qualcomm در نسل پنجم چیست؟ ایران را تا چه حد به این فناوری نزدیک می‌بینید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.